Prosinec 2011

Téma týdne: Pod maskou aneb Nicholas Winton

9. prosince 2011 v 21:31 | Jewel |  Novinky
Toto téma týdne naprosto sedí protože právě dnes jsem shlédla dokument Nicholas Winton:Síla lidskosti(Wintonovi děti).
Z filmu jsem unešená,proto vám ho svými slovy převyprávím:

V roce 1938 jel se svým kamarádem Martinem Blakem na dovolenou. Blake mu volal, že musí zachránit politiky a umělce do Anglie před hrozbou Hitlera. Winton s ním odcestoval do Prahy, ale pořád si uvědomoval, že nevyřešenou otázkou jsou židovské děti. Začal na svém obtížném plánu pracovat, nebyl to jednoduchý úkol, naopak velmi riskantní, ale přinášel ovoce. Jeho rodina a přátelé si mysleli, že je na dovolené a on využil situace a zavolal šéfovi o prodloužení dovolené. Winton pracoval na vízech pro děti, pro náhradní pěstounskou péči, potvrzení od lékaře a to vše dělal na vlastní pěst. Vyplatilo se, Nicholas Winton ač měl jet pouze na dovolenou, udělal něco nad čím zůstává rozum stát, zachránil 669 životů.

Winton se potom vrátil ke své úřednické práci a na jeho skutečně obrovský čin by se zapomnělo nebýt jeho ženy Grete, která v roce 1988 našla všechny dokumenty o zachráněných dětech. Jeho manželka předala dokumenty historičce Elizabeth Maxwelové a zorganizovali setkání Wintona se zachráněnými dětmi. Kouzlo bylo v tom, že v publiku, které zahrnovaly zachráněné děti seděl i Winton, který ovšem o ničem nevěděl.

Nicholasi je dnes téměř 102 let a je to aktivní člověk obklopen milující rodinou,stejně jako "jeho děti", které by, nebýt jeho pomoci,zemřeli již za 2. světové války.
Celých 50 let se skrýval "pod maskou" a nikomu nic neřekl.
Winton svůj skutek považuje za běžnou věc...Kéž by takových lidí bylo víc!


Pokud jste to dočetli až sem,jste dobrý!

Fotografie:

Nicholas Winton se zachráněným dítětem...

Dokumenty...

Děti na nádraží...
"Wintonovi děti" dnes...
Nicholas Winton


Nicholas Winton je neuvěřitelný člověk!